• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ładunki na kolei w PRL

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Też mi to przyszło do głowy, z tym zastrzeżeniem że nie słyszałem o przypadku wpinania lawet pomiędzy wagony osobowe.
Pomiędzy może nie ale między lokomotywę a pasażerskie już tak. Nawet jak na starcie była sobie laweta na końcu to np. do Zakopanego przy zmianie czoła pociągu znajdowała się też na początku...
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Witam,
mam taki problem który gryzł mnie od bardzo dawna i prawie go już sobie po latach wyjaśniłem,
ale jak to bywa - nie mogę znaleźć teraz zdjęcia, które mnie wówczas oświeciło ...
Niestety, mimo że podobny temat, to chyba nie w tym wątku powinien się znaleźć gdyż nie dotyczy bezpośrednio naszych kolei
ale było to w naszych granicach.
Zaryzykuję ...
- może stopniowo.
Na początek coś lżejszego.

Takie tam,
zanim coś będzie przewożone:
Chłodnia i agregat.jpg

Wagon chłodnia i ...? no właśnie, po co to ? Foto z folderu reklamowego PKP, ok.1971-72r.

A poniżej taki przewóz,
w dzisiejszych czasach chyba by to nie przeszło ...
Przyczepy na wagonach..jpg

Przyczepy na wagonach, foto z folderu reklamowego PKP, ok.1971-72r.

To zdjęcie przypomniało mi właśnie ten mój problem, który zasygnalizowałem na wstępie,
a przez który jestem mocno nadgryziony ...
Otóż tak ok.1970 roku oglądałem telewizję, przy okazji wykonywania innych czynności. Nagle zobaczyłem, że jest pokazywany jakiś wątek o przeładunkach i eksporcie do bratniego wówczas wschodniego sąsiada. Rzecz działa się na którejś ze stacji granicznej. Medyka, Małaszewicze - nie pamiętam, ale to nie istotne.
Pokazywano przejeżdżający skład towarowy wiozący załadowane w poprzek wagonów siewniki, tak jeden za drugim na całej długości wagonów. I nagle ... szczęka mi opadła :eek: !
Tylko proszę się teraz nie śmiać ... a podejść merytorycznie, jeśli się da ...
Co ja zobaczyłem ??? te siewniki załadowane były w poprzek na ... cysternach !!! ??? :eek:
Potem długo się zastanawiałem, co ja widziałem i jak to możliwe, że na okrągłych cysternach umieszczono ten ładunek ?
Przecież to niemożliwe tak je załadować i przymocować - bzdura kompletna !
Więc co ja widziałem? przywidzenie ?
Po latach przypadkowo, chyba na rosyjskim forum, natrafiłem na zdjęcia improwizowanych wagonów kolei radzieckich,
- węglarek ?, platform z wysokimi burtami ?
Z powodu niedostatku takich wagonów, przerobiono stare cysterny ucinając w połowie wzdłuż zbiorniki, lub wyjmując zbiorniki z dolnych dodatkowych osłon - nie wiem, ale tak to wyglądało. Zapewne w niektórych zainstalowano wewnątrz podłogi i tym sposobem możliwy był załadunek w nich nie tylko materiałów sypkich. Chyba to właśnie wcześniej widziałem.
Teraz zdjęcia takiej przebudowanej cysterny nie mogę odszukać.
Może ktoś z Kolegów coś w tym temacie zaprezentuje ?
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Nie mam zdjęcia ale swego czasu często widywałem w Brześciu wahadła złożone własnie z takich pochlastanych cystern ale ...ośmioosiowych.
A nie pamiętasz w jaki sposób transportowano samochody ciężarowe Armii Czerwonej?

Po chwileczce:

Aby mi nie zarzucono majaczenia,;) czy też przemęczenia dość późną porą tak szybciutko udało mi się znaleźć coś takiego:

http://www.depo-portal.ru/zheleznodorozhnaya-tsisterna.php
 
Ostatnio edytowane:

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Dzięki Jarząbku za wsparcie !
Ilu osiowe te ex cysterny były nie wiem, gdyż przejeżdżający pociąg filmowany był z jakiegoś pomostu.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
Takie składy z tymi cysternami widywałem b. często. Najczęściej jechały w kierunku Wysokiego Litewskiego prawdopodobnie po kruszywo, czyniąc niesamowity hałas na stacji. Pierwszy raz gdy to usłyszałem a następnie zobaczyłem byłem przekonany, że się Brześć ... zawalił. ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Ale te "piętrowe" przyczepy to chyba też na radzieckich wagonach. Ich skrajnia pozwala na przewożenie całych ciężarówek z naczepami na zwykłych platformach, nie są potrzebne specjalne niskopodłogowe. Takie przewozy uruchomiono parę (a może paręnaście?) lat temu na LHS. Ale nie wiem, czy to długo jeździło.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Jakby zamiast przyczep z burtami dali osinobusy ;) to wyszłaby "prawie Bipa" :eek:
A tak serio to podwójne przyczepy to ... niesamowity widok. @Prezes TS dzięki za tę fotkę.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0

Podobne wątki