• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ładunki na kolei w PRL

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#1
Korzystając ostatnio z usług PKP, natknąłem się na stacji Czechowice-Dziedzice na ładunek kombajnów na platformach. Kombajny miały rozmontowany zespół żniwny a w tylnej części ładunku znajdowały się skrzynie drewniane, jak sie domyślam z komponentami.

Jako, że koleją interesuję się wyłącznie w klimatach już minionych (choć do dziś PKP to w wielu miejscach swoisty skansen epoki PRL) od razu zainspirowało mnie do zrobienia jakiegoś ciekawego ładunku na platformę, aby wzbogacić nieco dostępny tabor. Pewnie i kiedyś na kolei transportowano bizony na eksport do krajów RWPG. Niestety fotografii lub rysunków jak na lekarstwo.

Może Wam wpadło coś w ręce?

Zetor_p.jpg
 

Pt47-106

Znany użytkownik
Reakcje
564 11 5
#2
Kurcze jak byłe wojsku to widziałem dos ciekawa instrukcje transportu wojska koleją nie miałem jak jej nawet skopiować bylo tam parę rysunków dos ciekawych
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#4
Kurcze, jak byłem w wojsku to widziałem dość ciekawą instrukcję transportu wojska koleją. Nie miałem jak jej nawet skopiować, było tam parę rysunków dość ciekawych.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#6
W latach 80 ubiegłego wieku na bocznicy przy ulicy Towarowej w Warszawie stały koparki załadowane na platformach kolejowych. Może któryś z kolegów gdyby miał takie zdjęcie to by je wstawił do tego tematu. Ja w tym czasie nie interesowałem się fotografią.
 

lalek

Użytkownik
Reakcje
34 0 0
#8
Niestety nie posiadam żadnych takich zdjęć w swoich zbiorach, natomiast na filmie pt. "Sygnalizacja manewrowa na PKP" są urywki, w których widać transportowane Fiaty 125p i Ursusy C330 gdzieś na początku filmu. Sugerując się modelami pojazdów i malowaniem SM42 jest to koniec lat 60.

 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#12
Podobnie transportowano kombajny i inne większe pojazdy za czasów PRL. Takie wagony były produkowane w NRD (VEB Waggonbau Niesky), jeździły w PRL i do dziś jeżdżą w całej Europie - to pewnie właśnie te wagony albo ich nowsze wersje.
 

lalek

Użytkownik
Reakcje
34 0 0
#15
Screen z książki "Katalog wagonów towarowych 1973":



Myślę, że można przyjąć iż jeździła na tym spora część produkowanych w FSO.

Jest i mały bonus:

 
OP
OP
Heniek_Star

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#16
Genialne, tylko do fso tych wagonów jeszcze nie ma ;) Zresztą samochodów też :D chyba, że tolokolo jeszcze jakieś warszawy ma na stanie ;)

Ale temat transportu samochodów wdzięczny i pięknie wygląda w miniaturze. Może zainspiruje, którąś manufakturę do zrobienia takiej lawety.


fso.jpg


maluchy.jpg


beton.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki