• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Łączycie sterowanie cyfrowe i analogowe?

ciamacz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć,

dużo piszecie o tym jakie możliwości daje multimaus. W związku z tym mam pytanie - całe sterowanie makietą (rozjazdy, oświetlenie, semafory, itp) + lokomotywy robicie w multimausem? Przy kilku/nastu zwrotnicach trudno się połapać i nadążać z obsługą pilota. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zrobienie rozjazdów analogowo.

Pytanie "poza konkursem" można do jednego dekodera podłączyć np całą ulicę latarni? żeby jednym guzikiem włączał się konkretny pas świateł?

Pozdrawiam
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#2
W większości przypadków tak to się właśnie odbywa, że sterowanie loków jest DCC, a rozjazdy, lampki i co tam jeszcze chcesz sterowane są analogowo.
Ile można podpiąć zależy od wydajności prądowej dekodera.
 
OP
OP
C

ciamacz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Mógłbyś podesłać jakąś fotkę jak wygląda "rozmieszczenie" takiego sterowania? Gdzieś chyba widziałem, że ktoś miał schemat makiety i na nim poprzyczepiane przełączniki
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
157 1 0
#4
Pooglądaj tematy z makietami to zobaczysz całą masę pulpitów sterowniczych, bo chyba Ci o to chodzi. Dział makiety- relacje.
 
OP
OP
C

ciamacz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Czy przełączniki tu zastosowane to zwykłe włączniki do prądu do kupienia w elektrycznym? Raczej nie. Bo z tego co czytałem, te pikowskie nie podają cały czas prądu a jedynie w momencie przełączania. A ten ze sklepu elektrycznego chyba tak nie działa - albo leci prąd, albo nie. Czyli przełączy rozjazd w jedną stronę, ale w drugą nie ruszy
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#8
Czy przełączniki tu zastosowane to zwykłe włączniki do prądu do kupienia w elektrycznym? Raczej nie. Bo z tego co czytałem, te pikowskie nie podają cały czas prądu a jedynie w momencie przełączania. A ten ze sklepu elektrycznego chyba tak nie działa - albo leci prąd, albo nie. Czyli przełączy rozjazd w jedną stronę, ale w drugą nie ruszy
Pudełko produkowane przez Piko zawiera zestaw 8 przycisków chwilowych (jak dobrze pamiętam) do wysterowania 4 napędów (dwa przyciski na napęd). Najpopularniejszym rozwiązaniem na pulpitach sterowniczych do makiet są przełączniki dźwigniowe stabilne, czyli takie, które po przełożeniu zachowują swój stan. Poza tym, są też dwustanowe ON-ON, trój-stanowe ON-OFF-ON, przełączające jeden obwód, dwa lub nawet trzy. Wyróżnia się też przełączniki chwilowe. Poza przełącznikami są jeszcze przyciski typu OFF-(ON) lub ON-(OFF). Jest tego cała masa.

Już gdzieś to pisałem, że przy makietach domowych, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dcc pod lokomotywy, analog pod resztę pierdół. Wymaga to od użytkowania myślenia i właściwego ustawiania urządzeń występujących w infrastrukturze kolejowej. Koszt takich konsol jest bardzo zróżnicowany. Jest on uzależniony od tego, jak mocno jest rozbudowany i ile fajerwerków jest wewnątrz.
 
OP
OP
C

ciamacz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Tak właśnie chcę zrobić - dcc do lokomotyw, analog do reszty. Tylko tą resztą chciałbym sterować tak, jak w wątku, który przytoczyłem. Możesz mi podesłać link do allegro/sklepu/czegokolwiek, gdzie wskazałbyś jakie przełączniki kupić? Aby odpowiadały temu, co pokazałem
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#10
Podejrzewam, że to te:
http://allegro.pl/przelacznik-dzwigniowy-6pin-3pozycje-maly-1429-i3013352291.html
Projektant przytoczonego pulpitu miał do wysterowania siłowniki zamka cent. Do tego potrzebne są albo chwilówki albo przełączniki z poz. 0. Wg zdjęć są to te drugie. Posiadają po dwa zestawy styków przełączanych. Jednakże, aby zrobić sygnalizację położenia mogą być zastosowane przekaźniki. Najlepiej jest zapytać autora, jak rozwiązał sterowanie.
 

Podobne wątki