• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Łączenie torów - jak to się robi ?????

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Mam pytanie tym razem odnośnie torów. Mianowicie chciałbym żeby wyglądały jak najbardziej realistycznie może ktoś mi podpowie jakąś swoją technikę łączenia odcinków torów. Jak łączyć tory nie używając standardowych złączek PIKO lub ROCO. A może ktoś zna jakieś linki z informacjami dotyczącymi łączenia torów. Dowiedziałem się też że do łączenia torów używa się elementów fototrawionych (w celu zwiększenia realizmu) :?: czy to prawda ??? Jeśli tak to poradźcie gdzie takie elementy można nabyć bo ja szukałem i nie mogę znaleźć. Czy wogóle istnieją

Pozdrawiam
pukash
 

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#2
Po pomalowaniu szyn i obsypaniu torowiska szutrem praktycznie złączek nie będzie widać.
Jedyną znana mi metodą łączenia poszczególnych odcinków torów bez użycia standardowych złączek jest lutowanie pomiędzy nimi mostków z drutu o przekroju min. 1.5 mm/2 lub przylutowanie do każdego odcinka toru długich przewodów a następnie wszystkie przewody połączyć w elektrycznej kostce łączeniowej. Wszystkie przewody należy przylutować do szyny od spodu torowiska.
Ktoś kiedyś chwalił sie łupkami do torów zamiast złączek ale nie pamiętam gdzie i kiedy. Skontaktuj się z WM-MODEL on takie mini cudeńka robi i może to właśnie on zrobił takie łupki.
 
OP
OP
P

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Właśnie o takie łubki (złączki mi chodziło) czy WM robi dalej coś takiego i jak to wygląda cenowo ?????
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#9
Jako elektryk wręcz odradzałbym złączki (te wsuwane blaszki). Przy szutrowaniu i malowaniu nie da się uniknąć zachodzenia w złączki kleju, farby, wody... A to wszystko skutkuje pogorszeniem styku, nieraz po czasie. Poza tym na wsunięcie złączek musi być miejsce, a więc na końcach łączonych odcinków muszą być tzw. końcówki do flexów czyli kilka podkładów z wycięciem. I złączki i te podkłady potem widać z daleka, szuter tego nie przykryje. A wystarczy po prostu do każdego odcinka torów dołączyć po przynajmniej dwa kawałki przewodów do każdej szyny, a pod modułem połączyć je z magistralą trakcyjną z grubszego (1,5 mm²) drutu lub linki. Lutowanie odcinków szyn do siebie nie jest dobre - przy układaniu nie da się uniknąć wyginania tego miejsca i lut potrafi puścić. Z tego samego powodu do szyn należy lutować tylko miękkie i nie za grube linki, polecam np 0,5 mm² w teflonie. Tory oczywiście kleić tak by szyny jak najlepiej się schodziły, tego nie da się poprawić po wyschnięciu kleju. Można np łączenie na czas schnięcia docisnąć nie za mocno ściskiem i wyprofilowanym klockiem z twardego drewna lub tworzywa. Warto na łączeniu zostawić przerwę w torze, nieco większą niż wynikałaby ze skali. Tor się rozszerza przy zmianach temperatury a drewno zmienia rozmiary przy zmianie wilgotności. Dlatego tam gdzie ma być przerwa izolacyjna, trzeba jednak zastosować złączki ale izolujące (plastikowe). Przerwa 0,2 mm zrobiona w zimie, w lecie może przestać być przerwą bez złaczki izolującej.
A fototrawione łubki to tylko i wyłącznie ozdóbka, przecież je się klei do szyn.
Stuk kół na łączeniach słychać dopiero gdy przerwa w szynie ma około 0,5 mm i wygląda jednak nienaturalnie. Opowieści jakoby wystarczyło zarysowanie główki szyny nożykiem należy włożyć między bajki.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#10
Mógłby ktoś pokazać na fotce, jak ma wyglądać takie połaczenie kabelka od szyny do magistrali zasilającej?
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#11
Ani łubki, ani wsuwki nie powinny służyć jako gwarant przewodzenia, no chyba że na krótkim odcinku szyny.
Co do łubek to ja je lutuję w przypadku przerwy (łączenie szyn lub dylatacja),
a jak tylko nacięta główka pro forma to przyklejam.

Zbyszek napisał(a):
Mógłby ktoś pokazać na fotce, jak ma wyglądać takie połaczenie kabelka od szyny do magistrali zasilającej?
Bierze sie pilnik, potem kroplę "kwasu do lutowania", cynuje sie, lutuje sie i gotowe.
W tym wątku było zdjęcie:
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=365
Ale jak widać, gdy sie lutuje od spodu aby nie było widać lutu, to czasem są kłopoty z podkładami.
Dlatego teraz, skoro zrobiłem już te podkłady laminowane, to wiercę w nich dziurkę obok szyny i przewlekam tam przewód i potem lutuję szynę do podkładu i do zagiętego na stopkę szyny przewodu.
 
A

Anonymous

Gość
#12
Mam o wiele prostszy sposób ,niż z plątaniną kabli .
Potrawiłem płaskowniki o takiej samej szerokości jak stopka szyny .
Na ten płaskownik łaszę szyny przez ich polutowanie ,a złączki szynowe doklejam do boków .
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.079 140 0
#14
cyruss napisał(a):
przy układaniu nie da się uniknąć wyginania tego miejsca i lut potrafi puścić. Z tego samego powodu do szyn należy lutować tylko miękkie i nie za grube linki, polecam np 0,5 mm² w teflonie.
złote słowa !!
 

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#15
Dziś się pochwale kolejnym błędem w mojej historii modelarstwa.
Tak miałem polutowane szyny na moich modułach,bez żadnych złączek i drucików,minęło trochę czasu i wszystko "chlasło.."Tak nie polecam!!!
IMG_0002.jpg
IMG_0002.jpg
IMG_0008.jpg
IMG_0012.jpg
IMG_0013.jpg
IMG_0016.jpg
IMG_0002.jpg
IMG_0007.jpg
IMG_0008.jpg
IMG_0012.jpg
IMG_0013.jpg
IMG_0016.jpg
 

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#17
I to jest potwierdzenie tego, że do każdego kawałka toru trzeba przylutować osobne przewody. A najlepiej po dwa na wypadek gdyby i to puściło.
 

Marek Bydgoszcz

Aktywny użytkownik
Reakcje
23 1 0
#18
Nie jest tak źle. Da się to uratować lutując do boku szyny kawałek blaszki miedzianej. Niestety uwaga na przegrzanie podkładów, czas podgrzewania trzeba skrócić do minimum.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.913 111 7
#20
W niektorych miejscach zrobilem takie cos; zastosowalem zwijany drut tak jak w realu w celu przesylania sygnalu, tylko u mnie oczywiscie przesyla prad dla lokomotyw. Na zdjeciu widac co niska temperatura robi z szynami, pokoj jest bardzo rzadko ocieplany w zimie.
20140129_213443.jpg
20140129_213613.jpg
 

Podobne wątki