• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Łączenie segmentów

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#1
Witam.
Moja makieta na razie składa się z 5 segmentów i musze zacząć powoli łączyć elektrykę segmentów.
Wiem że stantardowo używa się wtyków bananowych, ale w moim przypadku to nie wchodzi w rachubę.
Na każdym segmencie mam sporo oświetleń (sterowane przełącznikami), dodatkowo mam 2 niezależne układy torowe.
jakie złącza polecacie? Wpierw myślałem o zwykłym eurozłączu, ale ktoś odradzał..... sam nie wiem.
Potrzebuje coś 10-12 pinowego.
Jakieś pomysły?
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#3
Kiedyś stosowałem takie i działają do dziś, ale ja się nie znam na elektryce/nice.
I działać będą, też takich używam ale w wersji z dodatkowymi pinami do większych prądów, takich jak na zdjęciach poniżej, są dostępne w różnych
konfiguracjach pinów grubych i cienkich. Zresztą nikt nie zabroni stosowania gniazd i wtyków takich jakie pokazał Paweł do łaczenia obwodów pomocniczych a bananków do łączenia torów.

D-sub wysokoprądowe.jpg
 
OP
OP
M

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#5
Bardzo dziekuję za odzew.
Powinienem od razu dodać do czego to potrzebuje:
4 piny do zasilania torów (2 oddzielne układy torowe)
2 piny do 16 V AC
reszta w zasadzie to połączenia 5V i 16V, więc wtyki i tym samym kabel muszą to wytrzymać.
 

jacekz

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 6 0
#7
Ja stosuję "złączki komputerowe". Są od 5 do 37 styków, a może więcej?
Można przewody wlutowywać, ale są też na zaciski.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#10
Złącza D-sub (potocznie zwane CANON) mają obciążalność jednego styku rzędu 0,5 A. Czyli do sterowania w sam raz. Do większych prądów (tory, wspólny przewód zasilania 16 V AC) można kilka styków zrównoleglić. Lutowanie do jednego styku przewodu o średnicy większej niż 0,5 mm jest mechanicznie zawodne, przewód często ruszany lubi odpaść.
W obszarze modułu np. stacji nikogo nie obchodzi jakich złączek użyjesz, ważne by na końcach było coś kompatybilnego z cudzymi segmentami. Ja za najlepsze uważam rozwiązanie rodem z FREMO - patrząc w kierunku końca segmentu do prawego toru jest dołączona wtyczka bananowa 4 mm, do lewego - takież gniazdo. Przy dwóch torach - dwie takie parki.
Fremo-elektryka.jpg
Byle nie były to najtańsze elementy w cenie rzędu 1 zł / szt.
Złącza wielostykowe w których są też i obwody zasilania torów mają podstawową zaletę: mniej złącz do wtykania przy montowaniu modułu. Ale i wadę: w razie usterki w zasilaniu torów (np. zwarcie) musisz do poszukiwań rozpiąć i całą resztę. Jeśli masz solidnie zrobiona elektrykę to zaleta przeważa.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#11
Ja zamiast bananków do zasilania torów użyję (kiedyś, jak już makietą się zajmę) złącz stosowanych w modelarstwie RC

Konektor typu T (Dean T). Gniazdo i wtyk (rc4max.com)

Zaleta taka że nie da się plusa z minusem połączyć :)

Obciążalność 36A (chwilowo 60A)

No i cena za złącze jest niewygórowana, chyba taniej niż za 2 bananki. Przynajmniej na dzień dzisiejszy.

Zresztą nie będę teraz analizował co lepsze bo już 40 albo 50 sztuk tych złącz (nie pamiętam dokładnie ile) zakupiłem :)

Co gorsza, nie pamiętam gdzie je schowałem :cool:
 
Ostatnio edytowane:

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
580 1 0
#15
Krzysztof Fiałka napisał(a):
ale na końcach modułów musisz mieć złącza bananowe
Przejściówkę się dorobi. Ale taka przejściówka to pewnie dopiero za kilka lat będzie potrzebna, jeśli w ogóle będzie potrzebna bo modułów w 0 ja nie mam na razie żadnych, jedynie plany, tu na forum jest kilka wątków które zamarły a w jednym nadawanie zostało przez autora oficjalnie zakończone, być może coś się dzieje ale na forum informacji o tym już się nie znajdzie a o innych zerówkowych modułach budowanych w Polsce nie słyszałem.
 

Podobne wątki