• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Ćwiczę planowanie

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Cześć

Zaprojektowałem taki oto torcik na torach Piko + jeden odcinek fleksem. Dwutorowe kółko, na dole stacja z częścią pasażerską po zewnętrznej i towarową po wewnętrznej. Na stacji da się prowadzić manewry, podobnie jak i na bocznicy. Budować tego nie zamierzam, tylko ćwiczę projektowanie. Jakieś rady?
1.jpg
 

Marcus-Polonus

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 2 0
#2
Cześć,
Taka mała uwaga techniczna pod kątem zasilania trasy. Jakie zamierzasz użyć sterowanie? Analog, cyfrowe? Przez tego nieszczęsnego flexa na samym środku doprowadzisz do zwarcia i jedynym wyjściem będzie kupienie modułu pętli i jego odizolowanie.
To jest naprawdę drobna uwaga, ale jak zaczynasz to zwracam uwagę, że będzie trzeba nieco więcej zainwestować w system sterowania. ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#3
Pętla zawsze da zwarcie i niezależnie od systemu sterowania (analog czy DCC) potrzebny będzie specjalny układ tzw. moduł pętli. Proponuję darować sobie to połączenie po przekątnej, a dodatkowo lekko zmodyfikować lewą stronę głównej stacji:

1.jpg
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#4
Słyszałem o module pętli, wiem czym jest zwarcie.

W takim razie może warto nieco wydłużyć ten krótki ładunkowy u góry na bocznicy. Rozważyłbym także dodanie ładunkowego po drugiej stronie toru komunikacyjnego na tej bocznicy.

W razie czego jest dobrze, co?
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.097 153 19
#6
Osobiscie dołożyłbym tory wkoło, zeby były z 3, 4 osobne koła, wtedy mozesz puszczać 4 składy. Daje to zabawy wiecej, posiadajac wifi mozesz dac zabawe innym, smartfon i 4 maszynistów ma robotę. A i na bocznicach dodatkowa zabawa.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#7
A możesz podać wymiary. Zainteresował mnie taki układ.
Moze plik w scarm?
1116x3170 licząc po osiach torów. Na 140x330 się zmieścisz. Robiłem w xtrkcad.

Osobiscie dołożyłbym tory wkoło, zeby były z 3, 4 osobne koła, wtedy mozesz puszczać 4 składy. Daje to zabawy wiecej, posiadajac wifi mozesz dac zabawe innym, smartfon i 4 maszynistów ma robotę. A i na bocznicach dodatkowa zabawa.
Myślałem, żeby połączyć wyciągowy z głowicą bocznicy.

Jak ktoś chce to zbudować to niech da cynk, pomyślimy jak to ulepszyć.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.272 41 5
#8
Jeśli kolega chce poćwiczyć planowanie, polecam na początek posilać się gotowymi planami, których w necie zatrzęsienie.
Następnie modyfikować je......proponuję zajrzeć do mojego wątku "Makiety dla średnio-leniwych...." ;)
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#10
1593709401101.png

Kolejny projekcik, tym razem próbowałem ze stacją po przekątnej. Stacja wyłącznie do ruchu towarowego, ruch pasażeski możliwy na przystanku osobowym - to te 2 równoległe tory na dole.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 6
Planuję 11
Planuję 52

Podobne wątki