• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Świąteczna podstawa pod choinkę w skali H0e.

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#1
Witam,jakiś czas temu wpadł mi pomysł zrobienia podstawy pod choinkę.Święta jakoś zawsze się mi kojarzyły z kolejką.Plan zakłada wycięcie podstawy w płycie mdf gr.12mm w kształcie koła o śr.50 cm w środku będzie otwór o śr.6cm z dołu płyty będą przykręcone 3 okrągłe nóżki.Z tego że coraz bardziej ciągnie mnie na stronę mocy H0e projekt będzie w tej skali.Będzie to też poligon doświadczalny przed zrobieniem w przyszłości czegoś większego ale także frajda dla rodziny i dzieciaka, a ja w końcu przestanę szukać nóżek do choinki :p .Płytę już mam więc już niedługo zaczynam pracę.Pozdrawiam Mariusz Fuchs.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#3
Szacunek za myślenie z wyprzedzeniem i nie odkładanie na ostatnią chwilę. Jednak kolejka ułożona w kółeczko pod choinką wydaje się być oklepanym pomysłem. Tak czy inaczej na pewni będzie to frajda dla młodszych.
 

jpyt

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
Bardzo podobały mi się zawsze witryny sklepów z zabawkami ( bardziej na zachód od nas) , udekorowane na Święta Bożego Narodzenia " piernikowymi" dioramkami z malutkim kółkiem torów, na których ostatni wagon uciekał przed nosem parowozu, a łyżwiarze na miejskim lodowisku kręcili się wkoło.
Urokliwe klimaty.

Christmas-Village-Train-YNCM-T-001.jpg
r960-ee8a3b70ada20cf4741cffbb00535c2a.jpg
6448407789_fe12b68fcd_b.jpg

[DOUBLEPOST=1476388709][/DOUBLEPOST]Oklepane kółeczko?
Zawsze można coś zmodyfikować :)

in-tree-christmas-train-1.jpg


Albo w ogóle zrezygnować z choinki :)

JMM_6331.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#5
Sobota wolna więc można działać wyciąłem otwornicą otwór w środku.z puszki po napoju wyciąłem kawałek blaszki aluminiowej i obiłem krawędź koła.Wystające elementy blach zasłoniłem sklejką.Cała płyta została nasączona roztworem paraloidu B 72.Krawędzie okleiłem styrodurem. Płyta będzie jednak kwadratowa,jutro okleję resztę styrodurem i zacznę kleić korek na podkłady. DSCF5840.JPG DSCF5841.JPG
 
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#6
Niedziele poświęciłem na dłubaniu w styrodurze portali na tunel.Sam tunel będzie wykonany rurki pcv. Planuję jeszcze umieścić na podstawce budynek,most mini stację i oświetlenie.Do modelowania terenu zastosuję bandaż gipsowy DSCF5842.JPG DSCF5843.JPG DSCF5844.JPG
 
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#7
Kolejny etap zakończony, choinka pasuje do podstawki i po rozłożeniu zbytnio nie przysłania makiety.Nóżki pod podstawkę przykręciłem i podkleiłem korkiem.Korek pod tory przykleiłem. Styrodurem wypełniłem resztę wolnego miejsca.Teraz zostało mi wywiercić otwory pod kabelki i bandażem gipsowym wymodelować teren.Wszystko będzie utrzymane w polskich klimatach-zero cukierkowych amerykańskich klimatów. DSCF5856.JPG DSCF5857.JPG DSCF5858.JPG DSCF5859.JPG
 
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#8
Niedzielna próba modelowania terenu bandażem gipsowym nie wypalił tzn na 60%,dobrze że użyłem całego a tylko około metra uciąłem na próbę. Zacząłem kleić ale ten bandaż szybko zaczął twardnieć położyłem około 40 cm a reszta już zastygała.Wniosek bardzo dobry do złamań ale do makiet nie polecam.Więc została mi stara wypróbowana metoda gips,gładź szpachlowa,wikol i ręczniki papierowe.Dziś wszystko pomalowałem próbnie farbami i nabrało większej sztywności.Pod podstawką założone korytka kablowe na kable sterownicze i oświetlenie.Powoli też powstaje budynek. DSCF5862.JPG DSCF5871.JPG DSCF5872.JPG DSCF5874.JPG
 
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#9
Dziś 1 połowa torów już została polutowana ułożona,przypasowana i przyklejona jutro zrobię drugą część i w końcu szutrowanie :) dokończenie zabaw z modelowaniem terenu.Teraz proszę znawców o pomoc jak i czym szutrować w H0e. W szczególności chodzi mi o podkłady kolejowe zasypywać całe czy nie.
DSCF5875.JPG
DSCF5876.JPG
DSCF5877.JPG DSCF5878.JPG DSCF5879.JPG
 

Załączniki

OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#10
Podstawka zaczęła nabierać kolorów i kształtu.Tory poszutrowane, trawa posadzona bliżej torów wypalona dalej bardziej zielona.Zrobiłem mostek i śnieg na szczycie góry,jeszcze w paru miejscach muszę dosadzić trawę krzaczki i zrobić jakieś drzewka
DSCF5924.JPG
DSCF5927.JPG DSCF5928.JPG DSCF5929.JPG DSCF5930.JPG DSCF5931.JPG DSCF5925.JPG
 
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#11
Dzisiaj dostałem zestaw kolejki wąskotorowej 31010 i podstawka została przetestowana.Kociołek bardzo fajnie się spisuje jeździ od niskich napięć.Na podstawce dosiałem trawkę i dosadziłem drzewek na razie choinek, liściaste jest w trakcie.Doszła jeszcze ławeczka w planie mam jeszcze zrobić latarnie zegar i studnie
DSCF6038.JPG
DSCF6036.JPG DSCF6040.JPG DSCF6041.JPG DSCF6042.JPG DSCF6043.JPG DSCF6045.JPG DSCF6046.JPG DSCF6047.JPG DSCF6048.JPG DSCF6049.JPG
 
OP
OP
(mariusz)

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#12
Dzisiejsza wizyta na giełdzie zaowocowała o zakup 5 brzózek,lampy i figurek.Podstawka w końcu ożyła.Wczoraj zrobiłem 3 ładunki na wagoniki.Podłączyłem lampę na dworcu,w zagajniku skubie trawę młody jelonek.Posadziłem brzozy i o dziwo pół godziny po wyrosły mi grzyby i 1 muchomor :ostrozny:.Myślę że na tyle w tym temacie chociaż hmmm.... ? DSCF6054.JPG DSCF6056.JPG DSCF6059.JPG DSCF6060.JPG DSCF6061.JPG DSCF6063.JPG DSCF6067.JPG DSCF6069.JPG DSCF6070.JPG